W sztuce akt zajmuje szczególne miejsce, gdyż jest nastawiony na interpretację piękna ciała człowieka, na ukazanie jego szczególności, czy to piękna czy brzydoty. Tak czy inaczej jest specyficznym narzędziem ku temu by przyciągnąć uwagę odbiorcy na ludzką nagość.
Dziś zadumałam się głębiej nad pięknem w tym właśnie ludzkim wymiarze. I tak właśnie obserwując świat z perspektywy pospolitego zjadacza lodów na ławce w rynku, podziwiałam śliczne, polskie kobiety. W różnym wieku. Z uwagą przypatrywałam się młodym dziewczętom, roześmianym, wesołym i szczerze zazdrościłam im tej beztroski- gdyż jak wiadomo życie w dorosłym świecie nie obfituje zbytnio w beztroskę. Zachwyciła mnie ich spontaniczność i radość.
Dostrzegłam też kobiety nieco dojrzalsze, często zapracowane, ciągle gdzieś biegnące, zamknięte w sztywne, formalne garsonki. A także te, które z czułością opiekowały się dziećmi, młode, kochające matki.
Widziałam również starsze panie, najczęściej siedzące w grupach lub w parze czy to z koleżankami, czy to z mężami. Uroczo się śmiały, rozmawiały, niektóre były nieco pochmurne. Przyglądałam się ich pooranym zmarszczkami twarzom, trochę już zmęczonym życiem, jednak ciągle miałam to samo wrażenie- każda z nich była naprawdę na swój jedyny sposób piękna. Choć wszystkie przedstawicielki płci pięknej są zupełnie rożne, to niezmiennie pozostają w tej swojej odmienności wyjątkowe.
Pozostając w tematyce piękna ludzkiego ciała, nie sposób nie powiedzieć o specjalnym miejscu w sztuce, poświęconym wyłącznie ciału, czyli wszelkiego rodzaju aktom. Przytoczę może fachową definicję aktu.
„Akt” w naszej Galerii
Akt (łac. actus)
Przedstawienie nagiego ciała ludzkiego w sztuce, zazwyczaj wykonane w oparciu o studium z żywego modela. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki, oraz podstawowym tematem rzeźby. Akt może pojawić się jako samodzielny temat, bądź jako część większej kompozycji. Jest uważany za podstawę artystycznego wykształcenia.
Akt to doskonała metoda odzwierciedlenia ludzkiej nagości bez zbędnego retuszu, ukazuje prawdziwą urodę, proporcje ciała. Tak naprawdę przecież każdy człowiek jest inny i przez to niepowtarzalny.
„Morning of fantasies” – Mateusz Dolatowski
Akt pozwala odbiorcy na zachwyt nad człowieczeństwem, nad delikatnością, subtelnością,a także nad siłą, hardością. Możemy pochylić się nad sposobami interpretacji form i kształtów, nad techniką wykonania pracy czy sposobem patrzenia na świat z perspektywy fotografa. Akty są możliwością przekazania emocji, uczuć i pragnień.
TAGI: Akt piękno ludzkiego ciała