Rzeźby z aurą
Stanisław Wysocki – spróbuję nieco przybliżyć Państwu sylwetkę tego znakomitego twórcy. Nie jest trudno obecnie, w czasach wszechobecnego Internetu, zdobyć informacje o artyście, jednak bardziej zajmujący jest fakt wyjątkowości jego twórczości, która bez wątpienia, jak prawda, sama się obroni.
Rzeźby Wysockiego są po prostu genialne- mają w sobie pierwiastek jakiejś tajemniczej iskry, jakby wewnętrznego płomienia, który je ożywia, nadaje im sens. Uwielbiam na nie patrzeć, ponieważ co rusz dostrzegam nowe szczególiki, gdzie widać celowość pracy artysty- tam nie ma miejsca na przypadek. Każdy detal jest po coś.
Interpretacji jego dzieł będzie tak wiele, jak wielu jest ludzi, bowiem każdy człowiek dostaje inny przekaz, inaczej postrzega rzeczy. Nie mniej jednak, czuć w niespotykany sposób swoistą aurę- jak gdyby rzeźba „mówiła” do Ciebie.
Życiorys
W latach 1978-1980 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Następnie, w 1980 roku podjął praktykę w renomowanej odlewni rzeźb – „Hermann Noack Bildgiesserei” w Berlinie. To tam udoskonalał technikę odlewów z brązu i obróbki kamienia. Ponadto, poznał wówczas wspaniałego rzeźbiarza Henry’ego Moora, który stał się dla niego wzorem i niebywałym autorytetem. Podczas tej praktyki rozpoczął studia w Hochschule der Künste, Akademii Sztuki w Berlinie. Wreszcie, w 1986 roku powrócił do Wrocławia.
W 1990 roku, wraz z grupą wrocławskich artystów, wystawił swoje prace w Camden Art Center w Londynie. Jego debiutancka wystawa odbyła się w 1991 roku we wrocławskiej „Desie” przy pl. Kościuszki. Wówczas, pracami artysty zainteresowały się prestiżowe skandynawskie galerie. Od tamtej pory rzeźby Wysockiego stały się znane w Anglii, Danii, Szwecji, Belgii, Francji i Niemczech. Ma na swoim koncie ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jako ciekawostkę, warto nadmienić, że od 2003 roku dwie rzeźby – księżniczki Wind Princess i Wave Princess – są eksponowane na najbardziej luksusowym statku pasażerskim świata, Queen Mary II.
Wybrane prace artysty Stanisław Wysocki w naszej Galerii
Stanisław Wysocki rzeźbi kobiece ciała, wydobywając ich piękno, blask i wdzięk. Często są one nacechowane subtelnym erotyzmem, dynamiczne, kuszące, delikatne – niczym „żywa” kobieta. Co więcej, są wręcz przepełnione głębią autentyczności, a także ukształtowane z wybitnym wyczuciem proporcji.„Chcę pokazać w sztuce formę idealną. Nie chce ludzi straszyć, pouczać, radzić jak maja żyć. W codziennym życiu dość maja zła i smutku. Chcę pokazywać im piękno, miłość, ciepło. A kobiece ciało, fascynujące przez swój idealny kształt, jest apoteozą życia”– mówi Stanisław Wysocki.
Ważniejsze prace
- Statuetka nagrody „Osobowość Roku” przyznanej w 2004 r.
- Powodzianka – Wrocław 1998
- „Krzyż Sybiracki” w kościele oo. Redemptorystów we Wrocławiu
- Figura „Murzyna” stojącą na budynku przy pl. Solnym we Wrocławiu
- Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Lubinie
- Pływaczka – Wrocław 2010, hala Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej
- Tablica ku pamięci reżysera Wojciecha Hasa
- Statuetka nagrody „Osobowość Roku” przyznawanej pod patronatem miesięcznika Samochody Specjalne wydawanego przez Oficynę Wydawniczą MAZUR
- Statuetka nagrody „Laur Ekoprzyjaźni” przyznawanej za wybitne zasługi na rzecz edukacji ekologicznej na wniosek Redakcji miesięcznika Ekonatura
- Pomnik papieża Jana Pawła II we Wrocławiu przy kościele św. Maurycego
- Orfeusz przed Narodowym Forum Muzyki
„Kobieta” – Stanisław Wysocki
Stanisław Wysocki to artysta, który w swojej twórczości wydobywa niezwykłe piękno kobiecego ciała, co nadaje jego rzeźbom blask, wdzięk i dynamizm. Jego prace często nacechowane są subtelnym erotyzmem i przypominają „żywą” kobietę, co sprawia, że emanują one autentycznością. Co więcej, są one ukształtowane z wybitnym wyczuciem proporcji, co czyni je wyjątkowymi w świecie sztuki. Artysta, jak sam mówi, pragnie pokazać w swojej sztuce formę idealną, a jego dzieła są apoteozą życia, piękna i miłości, co czyni jego twórczość pełną ciepła i nadziei. Z pewnością, Stanisław Wysocki w swojej pracy nie tylko pokazuje piękno, ale także przenosi widza w świat, gdzie rzeźba „mówi” do niego, a tym samym staje się źródłem niezapomnianych wrażeń. Dodatkowo, jego dzieła są uznawane na całym świecie, co potwierdza ich obecność w prestiżowych galeriach międzynarodowych.